Kırkım Şenlikleri Yapıldı

29 Haz 2014

Kırkım Şenlikleri Yapıldı

Haziran 29, 2014Genel, Karaburun

Yörük kültürünün yüzlerce yıllık geleneği, yetiştirici ve emekçinin dayanışma sembolü ‘‘Karaburun Kırkım Şenliği’’ 4. kez, 21 Haziran Cumartesi günü Karaburun Kavaklıkuyu Mevkii’nde gerçekleştirildi.
Bölge çiftçileri ve hayvancılıkla uğraşan ailelere destek olunması, kamuoyu ilgisinin bölge ekonomisinin temelini oluşturan besiciliğe çekilmesi için Karaburun Belediyesi ve İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği koordinasyonunda geleneksel hale getirilen Kırkım Şenliği’nde birbirinden keyifli etkinlikler davetlilerle buluştu. Her yıl hayvan sahiplerinin bir araya gelerek, yaz sıcaklarında keçileri rahatlatmak için imece usulü gerçekleştirdiği keçi kırkımı, farklı bir hafta sonu kutlandı.Senlik süresince geleneksel lezzetler dağıtıldı.
İzmir ve şehir dışından yüzlerce katılımcıyı ağırlayan organizasyon, yetiştiricilik sektörü ile ilgili olan kurumların yöneticilerini, İzmir Milletvekilleri ve yerel yöneticileri de çiftçiler ile bir araya getirdi.

Karaburun’un zirvesinde doğanın en cömert haliyle uzandığı, Ege Denizine kuşbakışı bir ortamda gerçekleşen organizasyona talep her geçen yıl artıyor. Söyleşilerin de yapıldığı şenlikte, öğlen şenlik yemeği dağıtıldı.

Yarımadaya özgü tatların lezzet tutkunlarının beğenisine sunulduğu organizasyon, Karaburun Kıl keçilerinin mücadele edeceği ‘‘İnatçı Oğlaklar’’ yarışması ile renklendi. Yarışmaya sadece; ‘‘Karaburun Kıl Keçisi Halk Elinde Islah Projesi’’ kapsamında üretim yapan yetiştiricilerin oğlakları katılıyor. ‘‘İnatçı Oğlaklar’’ yarışması ile Teke ve Keçi kategorilerinde yarışmalar yapıldı.
Yörük kültürünün vazgeçilmez parçası keçe, Karaburun Kırkım Şenliği’nde düzenlenecek atölye çalışmasıyla ön plana çıkartıldı.

Dünyadaki ilk tekstil ürünü olarak bilinen ve son yıllarda minimal yaşamın simgesi olarak yeniden dikkat çeken keçe, keçeye yeniden hayat veren Ayfer Güleç tarafından düzenlenen atölye çalışması ile tanıtıldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>