Börklüce Hanesi

Börklüce Hanesi – Evin Hikayesi

AH GÜZEL AHMET ABİM BENİM

İNSAN YAŞADIĞI YERE BENZER*…

Bir köye gidersin bir fırın görür beğenirsin ama evine ekleyemezsin ,her yeri kırıp döküp .

Bir yerde bir ev boyası görürsün hop diye evin rengini değiştiremezsin.

Ama her gezip gördüğün yerlerden belki çocukluğundan bile bir takım, içinde ,yanında ,elinin altında onunla yaşasan mutlu olabileceğin çok şey biriktirirsin o beyin denen okyanusun kıvrımları arasında.Elinede fırsat geçince o malzemeyle bir bir aş katarsın,şöyle.

Akdenizli olmak belirgin bir kültürdür yemesinden içmesine sevmesinden kavgasına kadar, terasında kışlıkların hazırlandığı, gece  yıldızların altında yunduğu bir kadın için bıçak bıçağa gelindiği yerdir.

Poyrazdır ,lodostur, imbattır tüm rüzgarlardır ,Mimastır akdeniz !

Afrika sahillerinde kubbelerle süslenirken ,İspanya kıyılarında gölgelerde kuyrukları güvercin kesim eteklerle kastenyetlerin seslerinin topuk takırtılarına  ritim tuttuğu yerdir Akdeniz !

Kalın sesli kadınların müziki nağmelerinin dalgalarında “Sagapo”ları,”parakalo”ları tabaklarla yere çaldıklarında erkeklerin başlarından aşağı kırmızı karanfiller döktüğü, Zorbas’ın ,Irene Papas’ın da memleketidir Akdeniz ! Kim bu filmi unutabilir !

Bembeyaz evlerin mavi pencere ve kapılarıdır ,akrebin  maviyi sevmediğini yılların deneyimiyle öğrenen insanların yurdudur.

İplere dizilmiş oyulmuş patlıcanlar, kırmızı biberler,tepsilerde salçalardır,Anteptir akdeniz

Ellerinde bir bıçak bir torba sabahtan tarlalarda dolaşıp turp filizi,arap saçı toplamak,radikayı yumurtayla kavurmak,dalangı  pişirmek ,hurma zeytin basıp,keçi beslemektir Akdeniz ,Karaburun’dur !

Akşam güneş batarken Kordon’da bir iki rakıyı deniz börülcesiyle Lidakiyle yudumlamaktır, İzmir’dir Akdeniz !

Jeolojik yapısı nasıl kükreyen volkanlarla takılar kuşanmışsa, insanıda boyun eğmez,aniden parlar ,yıkmadan oturmaz yerine,1407 de Simavne ne Kadısı oğlu Şeyh Bedrettin müridi Börklüce tarihte ilk defa “yârin yanağından gayri her şeyin ortak” olduğu ilk devleti Karaburun’da kurdu.

Benim evin kapısında “Börklüce Hanesi “yazar.

Bende humor olarak akdenizi sarmaladım, terasımda Horozumla keyifle oturmaktayım.

İnsan yaşadığı yere benzer Ahmet Abi,Beni tanıyan yüz kişiye şehirdeki evleri gösterip Alpaslan’ın evi hangisidir diye sorulsa;eminim 90 tanesi doğru burayı gösterir.

Kızım Ahu mimar, doğduğundan beri tanıdığı babasını bilmezmi o çizdi planı, kırk yıllık dostum mimar Zafer huylarımı bilmez mi hiç kuyruğuma basmadan her şeyi istediğimden ala yaptı.

İkiside yaşamımın keyfinin suç ortaklarıdır  !

Hele evin içine girerseniz her yer akdeniz , bit pazarına döndüyse o da benim yüzümden !

Beklerim(evde Uzo var ) !

………………………………………………………………………

Edip Cansever.Mendilimde kan sesleri.

Ah güzel Ahmet abim benim

İnsan yaşadığı yere benzer

O yerin suyuna ,o yerin toprağına benzer

Proje Detayları

Börklüce Hanesi 

Saygı değer meslektaşım Ahu Bilen’in tasarladığı Börklüce Hanesi’nin yapımı meslek yaşantıma çok güzel şeyler katmıştır.

Mehtap penceresiyle kubbeli hamamıyla seçkin dostlarla sohbet köşesi, şöminesiyle, özel antep tadlarının vücut bulduğu mutfağıyla, kara fırınıyla, insanı engin manzarasıyla şaşırtan çatı terasıyla ve sembolümüz “Horozumuzla”. Güzel keyifli bir eser olarak hayatımıza katıldı Börklüce Hanesi.

Teşekkürlerimizle…