Villa Yunus

Villa Yunus – Evin Hikayesi

Biz talebeyken yaz tatillerimizde Mordoğan Ayıbalığında çadır kurmaya gelirdik. Daha sonra Gökova Akyaka ile tanıştık. Yirmi yılımızı paylaştık. Ancak malum son. Akyaka da keşfedilmişti. Bunun üzerine tekrar arayışa geçtik. Olmazsa olmazımız; Temiz hava, temiz deniz, sakinlik ve sadelik’ti. Yolumuz bizi tekrar yarımada’ya getirdi. Kararımızın doğruluğundan emin olabilmek için fırsat buldukça Karaburun’u ve orada yerleşmiş arkadaşlarımızı ziyaret ediyorduk. Çevreyi dolaşıp daha iyi tanımak istiyorduk  Karaburun’u.

Günlerden bir gün, kriterlerimize uyan yerin bilgisi gelmişti. İçimizi heyecan sarmıştı. Acaba orasımıydı? Bizi sevip kabul edecekmiydi? Endişeler boşunaydı. Sanki yeni sahiplerini bekler gibi o kadar çabuk işimiz hallolmuştu. Hayallerimiz gerçekleşmişti.

O günün süprizi eşimin sesleniyişiyle ortaya çıkmıştı.Yunuslar deniz kıyımızdan adeta bize hoşgeldiniz dercesine neşeyle geçiyorlardı. O an evimize Villa Yunus ev demeye karar verdik.

Yunuslu evin nasıl olması gerektiği sorusu uykularımızı  kaçırıyordu? Çevreye yabancı kalmamalıydık? Dostlarımızın önerisiyle bölgenin Mimarı Zafer Bey ile tanıştık. Beraberliğimizin çalışması neticesiyle yöre taşı kullanarak ama Akyaka’mızı da bahçe giriş kapısında hatırlayarak. Çok şirin, bize mutluluk ve huzur veren; Bundan sonraki yaşantımıza ortak olacak Yunuslu Villamıza sahip olduk.

Darısı Tüm İsteyenlere!…

Proje Detayları

Villa Yunus

Tasarımın çıkış noktalarından biri çevreye saygılı ev olması isteği, diğeri çocukların geldiğinde rahat edebilecekleri ortamın yaratılmasıydı.

Yol cephesi, arazinin durumu ve istekler neticesinde; manzarayı evin her köşesinde hissedebileceği ince uzun tasarım çıkış noktası oldu. Ferahlık hissini sağlayabilmek için zemin katta mutfak ve yaşama bölümlerini iç içe oluşturduk. Geniş cam yüzeyleriyle her köşeyi manzarayla buluşturduk. Rüzgarlı havalarda oturabilmek için girinti teşkil ettik. Üst katta ise hobi odası dışında sol ve sağ köşelere özel banyo ve giyinme odaları yatak odaları yerleştirdik. Yöresel Taş uygulaması ve beyaz saçaklı çatısıyla karşımıza Villa Yunus çıktı.

Teşekkürlerimizle…