Villa Zeytin

Villa Zeytin – Evin Hikayesi

Karaburun cennetine, henüz elimiz ayağımız tutarken ve hayal ettiğimiz dünyayı yaratabilecek enerjimiz varken yerleşelim istedik. Daha öncesinde sık sık gidip geldiğimiz ve son üç senesinde de kendimize bir ev kiraladığımız bu belde, hayatımızın kalan bölümünü yaşamak üzere seçtiğimiz yerdi. Hal böyle olunca, yer arayışımız tam da “ince eleyip sık dokuma” deyiminin hakkını verecek şekilde yaşandı. Aslında aradığımız çok da fazla değildi… Öncelikle düz ayak olmalıydı. Sonra, bahçe bostan yapabileceğimiz ölçülerde ve sakince yaşamımıza imkan verecek bir yerde olmalıydı. Son olarak da etrafı açık ve ferah olmalıydı. Yaklaşık üç yıl, Karaburun’un bütün satılık arazilerini gezip gördükten sonra, ilk baktığımız araziyi alarak birinci önemli aşamayı tamamladık.

Villa Zeytini (adını sevgili mimarımız koydu) yapacağımız alan 2.5 dönüm, çoğunluğu düz ayak, etrafı açık ve geniş bir deniz manzarasına sahip ve de en önemlisi içinde, (hani neredeyse Börklüce’nin ahbabı) 500-600 yıllık zeytin ağacı olan bir topraktı.

Ve sıra ikinci önemli aşamaya geldi. Evi planlayıp inşa etmek.

Doğrusu bu süreç, tahminimizden çok daha kolay ve hızlı akıp gitti. Şüphesiz bunda,  sıkça değişen kararlarımızı sabırla dinleyen, en iyisini bulmak çabamızı anlayış ve sevgiyle karşılayan ve bu uğurda 5 ayrı proje çizmek zorunda kalan ama bir kere bile şikayet etmeyen sakin ve usta mimarımızın büyük katkısı vardı. İşinin ehli kadrosuyla  hiçbir üzüntü ve sıkıntı yaşatmadan “yuvamızı yapıp” bizi sonraki hayatımıza buyur etti… Müteşekkiriz.

Karaburun’daki 9. yılımızı 22.07.2014 de, birkaç gün önce kutladık.

Doğru seçimler yapmışız. …

Proje Detayları

Villa Zeytin

Tasarımın çıkış noktalarından biri arazi içerisinde bulunan asırlık Zeytin ağacının korunması diğeri ise mal sahiplerinin sabah güneşinin üzerlerine doğması isteği, ama en önemlisi İskele’den uzak bir yer olduğu için uzaktan dahi olsa: Orada neler oluyor! Anlamında görebilmek.

Arazinin şekli, yola irtibatı, hakim özellikler ve en önemlisi Zeytin Villada yaşayacak insanların istekleri tasarımın olgunlaşması için çok önemliydi.

Asırlık Zeytin ağacını adeta kucaklarcasına etrafında yerleştik. Arazi yapısından ötürü yaşama ve misafir odaları bölümü düşük kotta tek katlı, özel oda, banyo ve giyinme bölümü ise üst katta ve dubleks olarak tasarlanınca, mal sahiplerinin de çalışmalara öz verici, samimi katkılarıyla ortaya Villa Zeytin çıktı.

Teşekkürlerimizle…