Villa Sakız

Villa Sakız – Evin Hikayesi

İnsan, olaylarla, etrafindakilerle ve zamanla mücadele ederken; hayatta en önemli şeyin sağlık ve huzur olduğunu öğreniyor. Sevmeyi, sevilmeyi, saygı duymayı öğreniyor. Her şeyin çok değerli olduğunu ve hiçbir şeyin tesadüf olmadığını öğreniyor ve elindekilerine sahip çıkmayı!

İşte; atalardan gelen, Mimar Mehmet Bülent Kulapa tarafından tasarlanıp hayata geçirilen ve sakızlı ev denilen düz ayak ev 40 senelik doğaya direnişinden yorgun çıkmıştı. İlgi ve alaka istiyordu. Çevreye uygun olmak, başı dik durmak, dahası yeni nesillerle tanışıp onlara sıcak yuva olmak, iyi ve kötü günlerinde onlara sığınak, barınak olmak istiyordu. Aileden biri gibiydi.

Bu sitemler neticesinde onu yöre taşlarıyla güçlendirmek, beyaz saçaklı çatısıyla taçlandırmak boynumuzun borcuydu.

Fakirhanemizin yapımında, emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz…

Proje Detayları

Villa Sakız

Yenileme çalışmalarına evi “Dört Duvar” kalacak şekilde soymakla başladık. Su ve elektrik tesisatları değiştirildi. Doğramalar Isı camlı oldu. Panjurlar eklendi. Islak hacimler isteğe uygun olarak şekillendi. Mutfak bölümü yemek konusunda iddalı olan evin sahibi tarafından bizzat tasarlandı.Yaşama bölümü ise iki yönlü manzarasından ötürü dost sohbetlerine imkan verecek tarzda döşendi. Eşsiz teras sanki insanlara huzur dağıtan bir köşe olarak düzenlendi. Çatı gizli olmaktan kurtarıldı. Beyaz saçaklı hale getirildi. Ve ortaya Villa Sakız çıktı.

Teşekkürlerimizle…